До Община Варна
Дирекция „Образование и младежки дейности“
гр. Варна
Предложение за организиране и провеждане на обучение и конференция във връзка с изготвяне на проектопрограма
„Младежки дейности 2017” по темата
КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО
НА „ВАРНА – МЛАДЕЖКА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА 2017“
Предложение за обучение и конференция във връзка с изготвяне на проектопрограма „Младежки дейности 2017”
Сдружение „България – дух и култура“ е регистрирано на територията на Община Варна по Закона за юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза. То е създадено с цел обучение, популяризиране и повишаване на познанието в областта на науката и културата, за утвърждаване на обективната историческа истина за развитието на българската държавност и духовност през вековете и стимулиране на свободния обмен на информация и идеи, осъществяване на сътрудничество и обмяна на опит със сродни организации в България и в чужбина. Учредителите на Сдружението имат опит в организирането на ежегодната национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“, която се провежда от 20 години във Варна. Специално внимание се отделя на привличането и подкрепата за изява на средношколци, студенти, млади изследователи, които имат интерес към проучване на българската история, етнография и фолклор. В предложените тук инициативи младежите ще учат за богатото културно-историческо наследство на Варна чрез атрактивни за тях форми – неформално образование, изследователска дейност, изготвяне на реферати и представянето им на конференция, общуване с изявени изследователи по темата, участие в младежки радиопредавания и др.
Предлагаме да подготвим и организираме неформално обучение на младежи по темата „КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО НА „ВАРНА – МЛАДЕЖКА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА 2017“ с цел да се подобри информационната среда на гражданите на Варна, РБългария и на ЕС относно богатото културно-историческо наследство на Варненския регион, да се разширят и утвърдят познанията на младите хора в областта на КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО НА ВАРНА, да се насърчи неформалното обучение за разширяване на знанията, опита и уменията на младежите за приобщаването им към ценностите на гражданското общество, науката и междупоколенческия диалог. В обучението се прилага индивидуален подход и оценка на конкретните потребности на младите хора и особеностите на младежката възраст. Като събитие предлагаме провеждането на конференция по темата „ПРОУЧВАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО НА ВАРНА“, в която освен утвърдени изследователи да участват с най-добрите реферати младежите, преминали през обучението.
При разработването на предложението са взети под внимание приоритетите, залегнали в концепцията „Варна – Европейска младежка столица 2017”, „Стратегия ЕВРОПА 2020 за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“, „Ревизираната Европейска харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите“, „Стратегия на ЕС за инвестиране в младежта и мобилизиране на нейния потенциал“, „Обновена рамка за европейско сътрудничество в областта на младежта (2010-2018)“, „Закон за младежта“.
Подкрепяме становището, че е необходимо по-добро сътрудничество и обмен на местно, регионално, национално и международно ниво, активен диалог между общинския и неправителствения сектор в сферата на културно-историческото наследство в дългосрочен план, което да осигури възможност на младите хора за достъп до стойностното историческо и духовно развитие на България на местно, национално и международно ниво.
Oсновната цел на предложението е да се подобри информираността на младите хора за богатото културно-историческо наследство на Варненския регион, чрез обучение и повишаване на техните познания – както в областта на формалното образование в началните и средните училища, така и на обществото като цяло, чрез активно гражданско участие. Цели се още да се стимулира младежката инициатива, предприемчивост, креативност и умения за изследователска работа, да се повиши културата и образоваността на младите хора и подобри качеството на комуникация с български и чуждестранни гости на Варна.
Дейностите са свързани:
– с провеждането на теоретично и практическо обучение в двете основни направления на темата, което се изразява в проучване на публикации, посещения на обектите, подготовка на рекламна брошура. Предвижда се създаването на две тематични работилници: 1) Постижения на древната Черноморска цивилизация с център Варна. Запознаване с артефактите и проучванията от Варненския некропол. 2) Архитектурното наследство на Варна от началото на ХХ в. Лекции за живота и творчеството на видни варненски архитекти, посещения на архитектурните паметници.
Участниците в тематичните работилници ще разработят 32 реферати по избрана от тях тема, които ще бъдат оценявани от 3-членно жури. Трите най-добри ще бъдат включени в програмата на националната конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“ през ноември 2017 г. във Варна. Предвижда се участието на членовете на тематичните работилници в две предавания на БНР – Радио Варна, в пресконференциите, в представяне на книги с историческа тематика.
– Предлагаме провеждане на конференция на тема „Проучване и опазване на културно-историческото наследство на Варна“ в края на м. април 2017 г. с участието на 10 доклада на утвърдени изследователи по темата и включване на най-добрите разработки на младежите, преминали обучението. По време на конференцията ще организираме авторска изложба на картините, с които е илюстрирана книгата на Славян Стоянов „Древните цивилизации по българските земи“ в нейните две издания – за възрастни и за деца. Така се дава достъп на младите хора до културата във всичките ѝ форми, да се подкрепят и популяризират техните възможности за творческа дейност, включително и в нови области.
– Предлагаме да се подготви и издаде рекламна брошура 16 стр. на български, руски и английски език за популяризиране на важни културно-исторически паметници във Варна – за гостите на града по време на събитията по програмата.
След приключване на проекта ще се учредят 5 клуба „Наследство” във варненските учебни заведения и изработи предложение до РИО – Варна за представяне на последните архитектурни проучвания пред учителския състав от формалното образование, с което се цели допълването на официалното образование. Участвайки в предложените от нас инициативи, младите хора ще придобият знания чрез собствения им опит и ще имат ясна система за оценка на уменията, придобити в резултат от неформалното образование.
Целевите групи са средношколци, студенти, работещи от 15 до 29 години, които имат интерес към историята и краеведски проучвания от средите на НПО, общински и местни институции, училища, читалища и институти от региона – като средношколци от Хуманитарната гимназия, от езиковите гимназии, студенти от Техническия университет, членове на сдружения „Младежки глас“ и „Работилница Бъдеще България“, младежи от клубове към читалище „Съзнание“ в гр. Белослав и др. Те ще бъдат ангажирани в процеса на планирането, реализирането и отчитането на предложението. Преки участници в реализацията на проекта са планирани около 200 участника и брой достигнати лица от страната и чужбина – 3150 лица.
Очаквани резултати: Предложението има за цел да разшири и утвърди познанията на младите хора за значимите паметници на културно-историческото наследство на Варна и техния принос в европейската култура. Обучението и конференцията ще развият уменията на младите хора да работят с научна информация и да представят резултатите от своите проучвания.
Конкретните резултати, които са заложени са:
– Организирана и проведена конференция на тема „ПРОУЧВАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО НА ВАРНА“;
– 500 бр. рекламна брошура „Културно-исторически паметници във Варна“; 50 броя плакати; две пресконференции с медиите; две тематични работилници; обучени 32-ма млади хора; 32 реферата; щанд с най-новите книги на историческа тема по време на конференцията; проведена и обработена анкета със 100 участника; изложба „Древните цивилизации по българските земи“ на Славян Стоянов.
Предложението има за цел да насърчи включването на младите хора в процеса на проучване и популяризиране на богатото културно-историческо наследство на България и конкретно на Варненския регион, неговия принос в развитието на европейската цивилизация, да стимулира формалното и неформалното образование. Чрез публикациите в интернет сайта на сдружението, в социалните мрежи, разгласата и провеждането на конференцията, радиопредаванията, пресконференции и отразяването на дейностите в медиите се очаква широк отзвук сред варненската общественост и засилване на интереса към културно-историческите паметници.
Необходимите средства за организация и провеждане на предложените събития по темата КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО НА „ВАРНА – МЛАДЕЖКА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА 2017“ са в размер на 8 860,00 лв., както следва:
- Разходи за реализация – 5806,00 лв
– Обучение: тематични работилници – материали (папки, флашки, книги), такса музеи, хонорари на лектори, градски транспорт, дневни;
– Подготовка и отпечатване на брошура „Културно-исторически паметници във Варна“ на 4 езика; изработване и отпечатване на анкета. Оформяне на статистически анализ и публикуване; организация на изложбата (застраховка на експонатите, наем зала, транспорт); обслужване на сайта на конференцията и страница в социалните мрежи (4 месеца).
- Разходи за организиране на инициативата, счетоводно обслужване и доброволци, провеждане на конференцията (наем зала, техническо обслужване, командировъчни) – 2400 лв.
- Разходи за реклама – програма, плакати, пресконференции – 654,00лв.
Даниела Василева
председател на Сдружение „България – дух и култура“
тел. 0878706498
Адрес за кореспонденция: гр. Варна – 9010, ул. „Д-р Железкова“ № 23, ет. 3, ап. 34
КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО
НА ВАРНА – МЛАДЕЖКА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА 2017
ФИНАНСОВ ПЛАН
Необходимите средства за организация и провеждане на предложените дейности по проект „КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО НА ВАРНА – МЛАДЕЖКА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА 2017“ са в размер на 8 860,00 лв, както следва:
Дейност | Срок за изпълнение | Ст/ст по пера | Стойност
в лева |
|
1. | Сформиране на екипа на проекта и изграждане на комуникационна политика
· Счетоводно обслужване (3 месеца х 100 лв.) · Хонорар на ръководител проекта (6 месеца х 150,00 лв) |
април- октомври |
300,00 900,00
|
1200,00 |
2. | Организиране и провеждане на конференция 22-23 април
· наем зала за 2 дена, озвучаване, техника · водещи 2 х 50,00 лв. · програми, баджове, папки, транспарант · командировъчни (5 лектори х 100,00 лв) · кафе-пауза (2 дни х 200,00 лв) · щанд с книги на историческа тема по време на конференцията (транспорт, продавач) |
март -април |
300,00 100,00 230,00 500,00 400,00 200,00 |
1730,00 |
3. | Обучение две тематични работилници 32 участника
· хонорари на обучители (2 лектора х 10 дни х 50,00 лв) · транспорт, дневни (32 х 10 х 6,00 лв) · материали (папки, флашки, книги) · такса музеи, 32 х 2,00 лв, 5 посещения · Разработване на 32 реферата
|
април – юни; септември – октомври |
1000
1920,00 565,00 320,00
|
3805,00 |
4. | Издателска дейност
рекламна брошура „Културно-исторически паметници във Варна“ 500 бр. на български, руски и английски език (съставителство 100,00 лв, редакция 50,00, превод 200,00 лв, отпечатване 900,00 лв) |
април – юни | 1250,00
|
|
5. | Разходи за реклама
· пресконференции с медиите (наем зала, минерална вода, сладки, материали) 2 бр. · плакати 50 бр. х 2,50 лв.
|
април –
октомври |
300,00
125,00
|
425,00 |
6. | Административни разходи
офис консумативи (хартия, тонер и др) транспортни разходи |
април –
октомври |
200,00 50,00 |
250,00 |
7. | Участие на младежите, включени в проекта,
в мероприятията на програмата „ВАРНА – МЛАДЕЖКА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА“ |
юли – август | ||
8. | Представяне трите най-добри разработки в програмата на XXII-та национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“
|
ноември | ||
9. | Изработване и поддържане на фейсбук страница за отразяване на събитията по проекта, отразяването им в сайта на Сдружение „БЪЛГАРИЯ – ДУХ И КУЛТУРА“
|
май – октомври | 200,00 | |
общо | 8860,00 |
Изготвил: Даниела Василева, председател на Сдружението
Сдружение „БЪЛГАРИЯ – ДУХ И КУЛТУРА“
ОТЧЕТ по ПРОЕКТ
„Културно-историческо наследство на Варна“
По програмата на „Варна – Европейска младежка столица – 2017“
Проектът е насочен към популяризиране на богатото културно-историческо наследство на Варненския край сред младите хора на Варна. Целевите групи са средношколци, студенти и работещи на възраст от 15 до 29 години, които имат интерес към историята и краеведските проучвания. За осъществяване на задачите по неформалното обучение, които проектът си поставя, са проведени две основни събития: конференция с участието на утвърдени автори по темата и млади изследователи – средношколци от Хуманитарната гимназия – Варна; две работилници със студенти от Колежа по туризъм при Икономическия университет – Варна. Издадена е рекламна брошура за популяризиране на две от основните направления в проучванията за културно-историческото наследство – Варненският халколитен некропол и Архитектурното наследство.
- Конференцията „Културно-историческо наследство на Варна. Памет за рода и произхода“ се проведе на 22 и 23 април 2017 г. в Артсалона на Радио Варна.
В програмата на конференцията взеха участие автори от Варна, Добрич, София и Силистра. Отлично се представиха средношколците от НГХНИ „Кирил Преславски” от Варна с ръководител Елеонора Николова с изследването си „Кукерският обичай в с. Аспарухово, Варненско”. Това е теренно проучване, проведено от участниците в Работилница „Културните съкровища в Аспарухово”.
В рамките на конференцията бяха представени две нови книги, свързани с културно-историческата памет на варненци. Изследването на изкуствоведа Румяна Иванова е посветено на живота и творчеството на големия варненски скулптор Кирил Шиваров и се издава по повод 130-годишнината от рождението му. С представянето на монографията се сложи началото на поредицата събития в културния живот на Варна, които отбелязаха годишнината.
Голям интерес предизвика книгата „Къщите говорят“ с участието на нейните автори Марияна Мелнишка и доц. Александър Геров от Нов български университет – София, представени от Християн Облаков – автор на няколко книги за видните варненски архитекти. Изданието съдържа информация за около 300 архитектурни паметници от края на XIX – началото на ХХ век от няколко градове в България, сред които и забележителни варненски сгради.
Участието на авторите от конференцията в няколко предавания на Телевизия „Черно море“ и Радио Варна, публикуването на докладите в сайта и Фейсбук страницата на Сдружението допринесе за популяризиране на техните проучвания сред широката варненска аудитория, което подобри информационната среда относно богатото културно-историческо наследство на Варна. В дните на форума беше организиран щанд с книги на историческа тема, имаше възможност за обсъждане и дискусии, което допринася за подобряване на междупоколенческия диалог.
- В рамките на проекта се проведоха две работилници за неформално обучение с участието на студенти от Колежа по туризъм при Икономическия университет – Варна, в зали на университета.
„Наследството на Варненската халколитна цивилизация“
Водещ: Славян Стоянов
Лекциите запознават участниците в обучението с находките от Варненския халколитен некропол и с постиженията на „Културата Варна“. Очертават значението на откритието за човешката цивилизация в световен мащаб и съответно мястото му в българската археология и праистория. Посочват се проблемите на Варненския халколитен некропол към настоящия момент. Теоретичната част е съпътствана с богат илюстративен и филмов материал посредством мултимедийно представяне. В периода на обучението е предвидено посещение на експозицията във Варненския археологически музей. Програмата на обучението включва запознаване с праисторическите археологически обекти Провадия-Солницата и Дуранкулашкото езеро, включително с посещение на място.
График на обучението
16 май – Невероятното откритие на „златната цивилизация“.
29 май – Култура „Хаманджия“, предходна на Култура „Варна“.
10 юни – Посещение в Историческия музей в Провадия.
14 юни – Варненският халколитен некропол.
16 юни – Посещение в Регионалния исторически музей, разглеждане на експозицията на артефакти от Некропола.
21 юни – Изобретателите на металургията и рудодобива.
23 юни – Култура „Варна“, съпоставена с достиженията на древния свят.
28 юни – Взаимовръзката на култура „Варна“ и Провадия – Солницата.
3 юли – Позицията на обществото и реални възможности за културно- историческия туризъм.
8 юли – Посещение на праисторическия археологически обект в Дуранкулашкото езеро
„Архитектурното наследство на Варна“
Водещ: Християн Облаков
Курсът обучение, посветен на варненската архитектура има за цел да запознае участниците с богатото и разнообразно архитектурно наследство на Морската столица. Предвидени са теоретични занимания с представяне на богат архивен материал за обучение в зала, както и тематични обиколки с беседи, включващи разглежданите в курса обекти.
График на обучението
11 май – Предосвобожденската архитектура на Варна (ХVІІІ-ХІХ в.)
23 май – Архитектурата на Варна между 1878 и 1900 г.
12 юни – Сецесионът във Варна (1900-1918 г.).
19 юни – „Славянската Ница” – поглед към развитието на града като курортен център.
23 юни – Модернизмът във Варна през 30-те и 40-те години на ХХ в.
26 юни – Архитектурната следа във Варна след 1944 г.
Обиколки с беседа по обектите във Варна
28 юни – Предосвобожденската архитектура на Варна.
3 юли – По стъпките на арх. Дабко Дабков.
4 юли – Лятна Варна – вили, хотели, пансиони от периода на Стара Варна.
5 юли – Модерната архитектура след 30-те г. на ХХ в.
Двете пресконференции, редовното отразяване на събитията по проекта във ФБ страницата на Сдружението, предаванията по БНР – Радио Варна и Телевизия „Черно море“ с участващите в тематичните работилници и конференцията допринесоха информацията за богатото културно-историческо наследство на Варненския регион да достигне до широката аудитория.
С осъществените дейности в младежката инициатива темата за културно- историческото наследство на Варна достигна до над 3000 лица.
Даниела Василева,
председател на Сдружението